Najważniejszy jest czas

Żyjemy coraz szybciej, coraz trudniej jest nam znaleźć wolną chwilę, aby móc na spokojnie usiąść i dowiedzieć się, co dzieje się u innych członków rodziny, nie mówiąc już o spontanicznej zabawie z dzieckiem, która będzie trwała dłużej niż kilka minut. Warto jednak próbować znaleźć na nią czas, bo jest to niezwykle ważne dla dziecięcego rozwoju.

Nie drogie zabawki

Często rodzice chcąc zająć czymś dziecko, wynagrodzić mu to, że ciągle nie mają dla niego czasu, zaczynają spełniać wszystkie jego zachcianki i kupować coraz to droższe zabawki. Oczywiście dziecko się z tego ucieszy, jednak prawda jest taka, że po niedługiej chwili wszystkie te drogie gadżety wylądują na półce i dziecko o nich zapomni. Tak naprawdę, dziecko nie chce, abyśmy spełniali wszystkie jego zachcianki, bo ono chce mieć jasno wyznaczone granice. Nie chce drogich zabawek, bo ważniejsza będzie dla niego nasza uwaga.

Liczy się jakość a nie ilość

Pamiętajmy o tym, że ważniejsza będzie jakość spędzanego czasu z dzieckiem, a nie jego ilość. Może warto więc w ciągu dnia znaleźć godzinę, podczas której wyłączymy komórkę, odstawimy komputer i będziemy tylko dla dziecka? Kiedy to nic innego nie będzie miało znaczenia, a cała nasza uwaga będzie skupiona właśnie na nim? Możemy być pewni, że takie 60 minut zapewni nam znacznie silniejszą więź z dzieckiem, niż gdybyśmy podarowali mu nawet najdroższą zabawkę w sklepie.

Dzieci naprawdę nie potrzebują od nas wiele, najważniejsza dla nich jest nasza uwaga i to, czy potrafimy być tylko dla nich, nie pozwalając, aby rozpraszało nas coś innego.

2 Komentarzy

  1. Kate

    Można być cały czas z dzieckiem i nie poświęcić mu żadnej uwagi…

  2. Mandżi

    Dając dzieciom co chwilę drogie zabawki niepotrzebnie je rozpieszczamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *