Spontaniczność jest ważna

Dorośli ludzie, bardzo często wraz z wiekiem przestają byś spontaniczni, a co się z tym wiąże, chcą żeby wszystko było odpowiednio zaplanowane, jeszcze najlepiej ze sporym wyprzedzeniem. Dlatego też warto pamiętać, że dzieci w odróżnieniu od dorosłych potrzebują spontanicznych zachowań, aby mogły się prawidłowo rozwijać.

Zabawa nie musi być w sztywnych ramach

Chcielibyśmy, aby nasze dzieci bawiły się tylko w takie gry i zabawy, które będą je rozwijały, które będą je czegoś uczyły i które będą nam dawały poczucie, że oferujemy swoim dzieciom wszystko co najlepsze? Takie gry i zabawy są ważne, jednak pamiętajmy, że dzieci potrzebują też spontaniczności. Muszą mieć możliwość ustalania swoich reguł, próbowania nowych rzeczy. Co więcej, do ich prawidłowego rozwoju niezbędne jest turlanie się po podłodze, siłowanie się, czy łaskotanie, choć nam rodzicom, może się wydawać, że będzie to strata czasu.

Niech dzieci same decydują

Warto pozwolić, aby dzieci same decydowały w co chcą się bawić i w jaki sposób. Wówczas będziemy mieli pewność, że w odpowiedni sposób rozwijamy ich kreatywność, że pozwalamy, aby uczyły się na swoich błędach, a to z pewnością będzie najlepsza nauka, jaką będziemy im w stanie zaproponować. Dodatkowo warto podkreślić, że dzieci nawet podczas takiej spontanicznej zabawy czerpią wiele dla swojego rozwoju, wiec warto im na to pozwolić.

Nie zapełniajmy dziecku całego dnia, co do minuty. Ważne jest to, aby miało ono okazję się trochę ponudzić, bo wówczas będzie miało motywację, aby coś samemu wymyślić.

2 Komentarzy

  1. Weronika

    Moje dzieci co chwilę narzekają na nudę…

  2. Krystian

    Dzieci muszą mieć trochę spontanicznej zabawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *